Dnes je: 7.5.2024

Historie

Prvotní vznik sboru dobrovolných hasičů není znám, jelikož v obecní kronice nejsou zaneseny žádné údaje. V dřívější obci Březová (Stará Březová) stávala hasičská zbrojnice v blízkosti restaurace „Start“ v prostoru u památníku padlých z 1. světové války. Ta byla asi o velikosti garáže pro osobní automobil.

V novodobé historii Březové se uvádí, že hasičská zbrojnice mohla být založena mezi lety 1950- 1960. Tím, jak začala výstavba dnešní Březové, prosadili se zakládající členové sboru. Prvním ze zakládajících členů byl pan Ota Šantora, který pracoval na ČSAD. Postupně přibývali noví členové jako pan Stanislav Svoboda, Zdeněk Špaček, Jiří Šnajdr, Drahoslav Jalůvka, Otto Mark a další, mezi nimi byly i ženy. Později se do sboru zapojovali další, jako pan Chvojka(učitel), Dr. Jiří Mrka a pan Josef Struků, který zemřel nešťastnou náhodou při zkoušce čerpadla PS-8 při zpětném zachycení páky, byl zasažen do srdce.

Výstavba stávající hasičské zbrojnice se datuje roku 1957. vystavěny byly dva boxy pro auta, věž na sušení hadic a ostatní zařízení. Z venkovní strany objektu byl vybudován betonový žlab na praní hadic. Třetí box byl později vybudován v akci „Z“ za financování České státní pojišťovny a sloužil jako posilovna pro mladé členy.

Vybavenost hasičů byla v prvopočátcích poměrně skromná. Používalo se všeobecně trofejní vybavení, které zůstalo o 2. světové válce. Na Březové to bylo čerpadlo DKW-8( ruční motorová stříkačka), která čerpala 800l vody za minutu. Vozidla byla používána také trofejní. Byly to nákladní auta jako Mercedes, Opel…

Postupně se za pomoci státních orgánů zaváděla vozidla naší výroby a dodáno bylo čerpadlo PPS-8 (Stratílek) s podvozkem. Prvním vozidlem bylo AERO 30 Praga1,5 T, které bylo v systému CO kraje. Bylo to skříňové vozidlo, ale vzhledem k přetížení vybavením a osádkou bylo nedostačující. Dalším vozidlem byla TATRA 805- nákladní, přizpůsobená pro přepravu osob (lavičky, plachta). Ta byla vyřazena armádou na dojetí pro častou poruchovost. Následující auto bylo Praga RN- skříňová specialitka s čerpadlem před chladičem o výkonu1600l vody za minutu. Z prostředků města bylo zakoupeno vozidlo AKW- automobilové kropící vozidlo, které mělo nádrž na 7000l vody a bylo rovněž používáno na mytí vozovek apod. Sbor dobrovolných hasičů mělo později dále  k dispozici AVIA 31 DA 12 a CAS-25 (cisternová automobilová stříkačka s objemem nádrže 3500l), PPS-12, PS-8. Mezi další novější vybavení patří elektrocentrála 220V s příslušenstvím a malou plovoucí stříkačkou Froggy 200, která slouží k odsávání vody ze zatopených sklepů nebo doplnění vody do CAS 25

Všechny tyto prostředky jsou zařazeny do IZS ( integrovaný záchranný systém)

Sbor dobrovolných hasičů neslouží pouze pro záchranářské cíle, ale tradičně pořádá mnoho společenských a vzdělávacích programů. Nejznámější je jistě Staročeské vinobraní, které se již v současné době neuskutečňuje. Dále pořádají závody v požárním sportu, které mají také dlouholetou tradici…podporují různé akce pro děti ….